W3.CSS

Ochotka jako przynęta wędkarskaWbrew pozorom odpowiednie założenie ochotki na haczyk nie jest takie łatwe i proste jak się wydaje. Różne sytuacje nad wodą spowodowały, że wędkarze wymyślili kilkanaście różnych sposobów użycia tej bardzo delikatnej, aczkolwiek niesłychanie skutecznej przynęty. Obok zdjęcia każdej przynęty znajdują się cztery przykładowe modele haczyków, które do niej pasują. Oczywiście należy również odpowiednio dobrać numerację haczyka, pasującą do danej przynęty.

Należy pamiętać o tym że nasza przynęta jest tylko pewnym stadium rozwojowym owada z rodziny muchówek, dlatego jego ciało, podzielone jest na 3 części: głowę, tułów i odwłok. Najmocniejszą i najtwardszą częścią jest oczywiście tułów, ze względu na dużą zawartość hityny. Już u larwy można wyróżnić przyszły tułów ( największy segment w pobliżu głowy), który najlepiej nadaje się do umieszczenia haczyka i zachowania dobrego wyglądu naszej przynęty.
larwa ochotki na haczyku
powiększ

Pojedynczy jokers to przynęta do zadań specjalnych podczas zawodów. Jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy przychodzi nam łowić maluteńkie płotki, lub ukleje, których nie idzie zaciąć, kiedy przynętą jest ochotka hakowa, gdyż ciągną za jej koniec i większość zacięć jest pusta. Na zdjęciu obok pojedynczy jokers na haczyku nr.24
larwa ochotki na haczyku
powiększ

Dwie ochotki stanowią bardziej ponętny kąsek dla ryb większych, dzięki czemu są przynętą selektywną. Dodatkowo większa przynęta pozwala na użycie większego haczyka, co w pewnych konkretnych sytuacjach mocno się przydaje. Cały czas pamiętamy aby haczyk umieszczać w najtwardszym segmencie tułowia. To pozwoli na długie utrzymanie ochotki w dobrej kondycji.
podwójna ochotka  na haczyku
powiększ

3-5 ochotek na haczyku to najlepsza zawodnicza przynęta na duże ryby z rodziny karpiowatych. Kiedy tylko w łowisku pojawiają się leszcze, właśnie ta przynęta trafia jako pierwsza na haczyk. Tutaj, aby lepiej zamaskować nieco większy haczyk, możemy 2-3 larwy przebić w pół, a dopiero ostatnią za czarny tułów, dzięki czemu larwy nie będą zsuwać się na grot i powodować niedopięcia ryb.
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Ochotka pęczkowana i spinana gumką daje przynętę o perfekcyjnej kondycji - doskonale ruchliwa i trwała, gdyż larwy są powiązane, a nie przebite haczykiem. Haczyk zaczepiamy w tym przypadku o gumkę spinającą ochotki. Dodatkowo bardzo szybko zapełniamy cały, nawet spory haczyk w ciągu jednej chwili, co podczas zawodów oszczędza nam sporo czasu. Doskonała przynęta na duże ryby. Niestety regulamin zawodów zabrania pęczkowania ochotki.
Szybkie pęczkowanie ochotki
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Pęczek jokersa to doskonałe rozwiązanie na bardzo duże ryby. Duża ilość smakowitych kąsków w jednym miejscu to niewątpliwie wielka atrakcja dla dużego leszcza. Zaletą tej przynęty jest jej trwałość, gdyż larwy jokersa nie niszczą się nawet po 15 minutach łowienia, a ryby wabione są dodatkowo ich ruchem. Niestety przynęta ta jest zabroniona regulaminem zawodów.
Szybkie pęczkowanie ochotki
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Kanapka ochotka + biały robak (pinka). Jedna z najpopularniejszych przynęt stosowanych przez wędkarzy. Biały robak zakrywa haczyk i przyspiesza założenie przynęty. Ochotka znakomicie zwiększa atrakcyjność tej przynęty. Oczywiście obydwa składniki tej kanapki dają ogromną ilość kombinacji, które można zastosować przy komponowania przynęty.
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Łowienie odległościówką to ogromne przeciążenia i często się zdarza, że po zarzuceniu ochotka jest całkowicie zniszczona, lub wręcz spada z haczyka. podparcie ochotki z jednej i drugiej stronie pinką chroni delikatną larwę przed zniszczeniem.
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Kanapka ochotka + caster. Doskonała przynęta na dużą płoć, choć równie chętnie pobierana przez inne większe ryby karpiowate.
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Kanapka ochotka + czerwony robak. Doskonała kombinacja na leszcza. Czerwony robak doskonale maskuje nawet duży haczyk, natomiast jedna, lub dwie ochotki na końcu są "wisienką na torcie", która prowokuje do pobrania tej smakowitej przynęty.
pęczek ochotki na haczyku
powiększ

Łowienie na łowiskach komercyjnych staje się bardzo popularne w naszym kraju, gdzie kukurydza jest przynętą numer jeden. Dodanie ochotki do kukurydzy znacznie zwiększa atrakcyjność tej przynęty, nawet dla karpia.
pęczek ochotki na haczyku
powiększ