Warning: include(head.php): failed to open stream: No such file or directory in /relacja.php on line 56

Warning: include(head.php): failed to open stream: No such file or directory in /relacja.php on line 56

Warning: include(): Failed opening 'head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /relacja.php on line 56

ZDJĘCIA:

2011-01-21, Poznań

Piechnik Marcin


2011-01-21, Poznań

Piechnik Marcin


2011-01-21, Poznań

Piechnik Marcin


2011-01-21, Poznań

Piechnik Marcin


2011-01-21, Poznań



2011-01-21, Poznań




Prawidłowo przygotowane stanowisko wędkarskie.
Prawidłowo przygotowane stanowisko wędkarskie.
2011-01-21, Poznań                     


Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnego spławikowca jest stanowisko. Dobrze przemyślane i rozstawione stanowi dobrze wyposażony warsztat wędkarza, w którym pod ręką jest każde niezbędne narzędzie.


Wyświetl opis poszczególnych elementów, klikając na odpowiedni numer stanowisko wędkarskie Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon Balkon
Najważniejszym jego elementem i bazą jest kosz, do którego przymocowana jest zazwyczaj większość elementów naszego stanowiska.

Prawidłowe ustawienie kosza jest rzeczą elementarną i choć większość, zwłaszcza doświadczonych wędkarzy robi to prawidłowo, to jednak wspomnę o kilku najważniejszych rzeczach, na które należy zwrócić uwagę:

Po pierwsze kosz powinien być ustawiony prostopadle do linii brzegowej, a na brzegu przeciwległym warto znaleźć jakiś punkt odniesienia, który pomoże nam w dokładniejszym łowieniu.

Dzięki dzisiejszej technologii, produkowane wędki są bardzo lekkie i choć większość wędkarzy nie ma problemu z ich trzymaniem, czy unoszeniem, to jednak po rozłożeniu, stanowią ogromne obciążenia dla kręgosłupa. Właśnie dlatego trzeba kłaść ogromny nacisk na wypoziomowanie kosza przed łowieniem, aby kręgosłup obciążony był równomiernie. Dodatkowo warto wykorzystać nogę i balkon, jako podpory, dodatkowo redukujące obciążenia.


Najważniejszą zasadą przy tej czynności jest poziome ustawienie podnóżka, na którym spoczywają stopy wędkarza. Równolegle do podnóżka powinno znajdować się siedzenie kosza oraz linia w której trzymamy tyczkę. Ważne jest również, aby noga w kolanie zgięta była pod katem prostym, prostopadle do podnóżka. Takie ułożenie nogi ustawia udo równolegle do linii podnóżka, dzięki czemu doskonale ułatwia właściwe ułożenie tyczki, która nie zsuwa się nawet przy wykonywaniu różnych ruchów, jak na przykład nęcenia procą, czy rzutu zanętą.


9. Oczywiście dużym odciążeniem kręgosłupa jest balkonik. Urządzenie które kilka lat temu pojawiło się w wyposażeniu zawodnika, jednak dzięki swej funkcjonalności przyjęło się doskonale.

Pierwotnie była to poprzeczka zamocowana na dwóch przednich nogach kosza, po której przesuwała się podpórka, bezpośrednio wspierająca tyczkę. Przykład takiego balkonu, z resztą cały czas bardzo popularnego widzimy po prawej stronie. Oczywiście do takiego balkonu potrzebna jest również odpowiednia podpórka, którą do balkonu przykręcamy. Kilka przykładowych podpórek tego typu widzimy po prawej stronie. Więcej możemy zobaczyć klikając w ten link:

więcej podpórek tego typu >>>

Z czasem pojawiły się również bardzo dziś popularne balkoniki neoprenowe, które to dają możliwość aktywnego łowienia i przesuwania wędki, czego nie dawał balkon, o którym pisałem na początku. Jednak balkony neoprenowe mają i swoje minusy: na przykład nie utrzymają wędki podczas podmuchów wiatru, o co nie musimy się obawiać, przy balkoniku z podpórką. Wyjątek stanowi jeden z balokonów Rive (widoczny po prawej), który ma na tyle głębokie gniazda, że wędka swobodnie może w nich spoczywać podczas nawet dość silnych podmuchów.

Oczywiście ma to znaczenie przede wszystkim podczas nęcenia wstępnego, kiedy rzucamy ciężkimi kulami, a kij spoczywa w uchwytach, lub na balkonie. W późniejszym okresie zawodów praktycznie cały czas mamy kontrolę nad wędką, trzymając ją ręką, dlatego nie ma to już takiego znaczenia, a wręcz przeszkadza jeśli chcemy prowadzić zastaw z wędką opartą o balkon. W takich przypadkach najlepszy zdaje się być balkon gładki, niekarbowany, lub z delikatnymi karbami, jak ma to miejsce w przypadku balkonów pokazanych obok.

Balkon to również istotne urządzenie naprowadzające. Uchwyt w siedzeniu kosza oraz zaznaczone miejsce na balkonie są jak muszka i szczerbinka w karabinie, dzięki którym za każdym razem super dokładnie trafimy zestawem, lub kubkiem w to samo miejsce. Praktyczna rada, aby wszystkie śruby mocujące balkon, były maksymalnie dokręcone. Jeśli balkon przesunie się nam o kilka centymetrów w prawo, lub lewo (np. pod wpływem wiatru), szczytówka przesunie się nawet o 50-80cm, co całkowicie zdemoluje naszą dokładność.





1. Kolejnym bardzo ważnym elementem stanowiska wędkarskiego jest podpórka, po której wycofujemy tyczkę. Najczęściej jest to rolka, choć bardzo często suwa się tyczkę po prostu po pokrowcu, oczywiście kiedy nachylenie terenu na to pozwala. Pokrowiec jest o tyle lepszy, że jest bardzo szeroki i praktycznie nie trzeba celować, aby na niego trafić tyczką. Nieco problemów pojawia się w momencie pojawienia się podmuchów wiatru, który dość uciążliwie potrafi zrzucać tyczkę na boki, poza pokrowiec. Rozwiązaniem tego problemu jest wiadro napełnione wodą i postawione po zawietrznej stronie pokrowca. To proste rozwiązanie skutecznie zatrzyma tyczkę na swoim miejscu.
Tyle instrukcji dla mistrzów prowizorki, teraz o bardziej profesjonalnych rozwiązaniach.

Zasadniczo mamy do dyspozycji dwa rodzaje rolek: płaskie, zwane również rolkami typu "U" oraz rolki w kształcie litery V.

Zasadniczo oba rozwiązania są równie skuteczne i równie często stosowane przez zawodników. Ciężko dopatrywać się znacznych między nimi różnic, może oprócz wysokości. Rolki typu "V" zazwyczaj są wyższe, przez co lepiej sprawdzą się na bardzo stromym brzegu, gdzie wysokość rolki jest rzeczywiście cechą kluczową. Mając za niską rolkę na dużej skarpie nie wycofamy tyczki, gdyż dolnik będzie uderzał w skarpę zanim dojdziemy do momentu rozłączenia topu.

Bardzo ważną cechą dobrej rolki jest jej stabilność. Wybierając rolkę należy zwrócić uwagę aby była odpowiednio ciężka, lub przynajmniej miała haczyk, na którym można zawiesić dodatkowe obciążenie, kiedy zacznie wiać wiatr. Wiatr jest najczęstszym powodem łamania się tyczek, które pod jego naporem spadają z rolek, lub przewracają się razem z nimi, dlatego warto zwrócić uwagę na ten dość istotny element.

Bardzo wiele rolek ma w zestawie specjalną gumę przeciwwietrzną, którą mocujemy na dwóch wierzchołkach rolki, a która to uniemożliwia poderwanie tyczki z rolek. O ile w przypadku rolek typu V stosunkowo łatwo trafić pomiędzy gumę i rolki, to przy rolkach płaskich jest to trudne i uciążliwe i prawdę powiedziawszy niewielu zawodników w naszym kraju korzysta z tej gumy.

Jednak nie rodzaj rolki jest zasadniczą sprawą, a jej usytuowanie na stanowisku. Zasadniczo, aby zachować płynność pracy tyczki przy cofaniu i wyjeżdżaniu, zwłaszcza kubkiem, rolka powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od wędkarza, która wcale nie zależy od jego upodobań.
Aby umieścić rolkę we właściwym miejscu, należy wziąć do ręki tyczkę z założonym pustym kubkiem i znaleźć jej środek ciężkości. Mając środek ciężkości na wysokości siedzenia, koniec tyczki wyznacza linie, na której powinna stać rolka. Dobrze jest ją nawet przesunąć 20-30cm w kierunku wędkarza.

Po cóż aż taka dokładność? Ma to ogromne znaczenie przy pracy kubkiem. Rolka ustawiona za blisko, lub za daleko powoduje nagły, energiczny ruch tyczki w górę, lub w dół, w momencie kiedy tyczka traci podparcie rolek. Ten "podskok", kończy się bardzo często wypadnięciem zawartości kubka w miejscu najmniej porządanym przez wędkarza.

Oprócz ustawienia odległości rolki od stanowiska, istotna jest również jej pozycja w orientacji prawo-lewo. Położenie to ma zapewnić napięcie amortyzatora przez cały czas holu ryby i o ile nie ma to znaczenia w przypadku uciągów, gdzie nurt rzeki samoistnie wywołuje napięcie gumy, to na wodach stojących warto rolkę odsunąć lekko w prawo, lub lewo, aby naprowadzając tyczkę na rolki utrzymywać napięcie amortyzatora, które chroni nas przed spięciem ryby.

Ostatnio coraz częściej widzimy wędkarzy z dwoma rolkami umieszczonymi za ich plecami. Jaka jest przyczyna użycia aż dwóch rolek i czy ma to sens? Oczywiście tak. Łowiąc na bardzo płytkich zbiornikach używamy krótkich topów, a znaczną część tyczki cofamy do tyłu i zanim jej koniec oprze się na rolce, utrzymujemy cały ciężar tyczki na 4, lub 5 elemencie, co może spowodować nawet złamanie wędki, czego każdy wędkarz stara się unikać. Dodatkowo przy krótkim topie i bardzo długim dopalaczu o wiele łatwiej o gwałtowne spadnięcie tyczki z rolek generujace podskok zawartości kubka. Dwie rolki doskonale rozwiązują ten problem i powodują, że praca tyczką w przód i tył staje się bardzo płynna.

Na sam koniec jeszcze kilka słów o nieco zapomnianych urządzeniach, jakimi są rolki wkręcane za pomocą gwintu w podpórkę, którą wbija się w grunt. Rozwiązanie szczególnie przydatne, kiedy musimy iść bardzo daleko ze sprzętem i redukcja każdego rozwiązania jest istotna, lub gdy po prostu jedziemy na "szybkie ryby" i nie ma czasu na długotrwałe budowanie stanowiska.
Rolki takie oczywiście można również wkręcić do różnego rodzaju trójnogów dostępnych dość szeroko na rynku.





2. Niewielki uchwyt, mocowany na nóżce kosza stanowi bardzo ważny element wyposażenia stanowiska wędkarskiego spławikowca.

Unieruchamia dolną część tyczki podczas holu ryby oraz innych operacji wykonywanych topem. Uchwyt ten może mieć bardzo różny kształt.

Pierwotnie była to podpórka wykonana z drutu, wygięta w charakterystyczny kształt liry, w którą wciskało się tyczkę po rozłączeniu topu.

Choć rozwiązanie to jest cały czas używane i skuteczne, wypierane jest przez podpórki typu tulipan, a w ostatnich czasach bardzo popularne sitko do odkładania tyczki.

Sitko to jest bardzo tanim i skutecznym rozwiązaniem, które znajduje się w ofercie praktycznie każdej firmy handlującej sprzętem wędkarskim.


Jeśli chodzi o miejsce mocowania tej podpórki, to zależy ono od indywidualnych upodobań wędkarza i możemy je spotkać zarówno na przedniej, jak i tylnej nóżce kosza.

zobacz więcej produktów tego typu >>>











3.Kosz

Sama nazwa kosz pochodzi od siedzeń wędkarskich z lat 70-tych, które wykonane były z drewnianej ramy i kaset na drobny sprzęt, a dół wypleciony był wikliną na wzór i podobieństwo koszyków. Przez kilkadziesiąt lat, które minęły od tamtych dni sprzęt ten bardzo mocno się zmienił, a ewolucja ta trwa dalej i to z coraz większym tempem i praktycznie każdy rok przynosi nowe rozwiązania i modele.

Obecna, najdoskonalsza forma siedzenia wędkarskiego to tzw. kombajn, który łączy w sobie dawny kosz i platformę. Siedzenie takie ma charakter skrzynki składającej się z kaset na akcesoria, które przymocowane są do ramy, spod której wysuwa się podnóżek. Wiele kaset jest bardzo wyspecjalizowanych i służą do przechowywania zestawów, drobnych akcesoriów, czy nawet przyponów.

Całość poziomowana jest na 6 nogach, do których zamocowane są wszystkie pozostałe elementy wędkarskiego stanowiska. Wysokość nóżek reguluje się zazwyczaj dwustopniowo. Jedna regulacja jest w ramie kosza, druga, teleskopowa w nóżkach. Nóżki kosza zaopatrzone są w specjalne stopy o regulacji kąta nachylenia, które zwiększają stabilność kosza i poprawiają jego przyczepność.

Kosze wędkarskie mają specjalnie wyprofilowane poduszki siedzenia, które pozwala na trzymanie wędki pomiędzy nogami. Do większości siedzeń wędkarskich można dopasować systemy transportowe, które w znaczny sposób ułatwiają transport sprzętu na stanowisko, kiedy nie można tam dojechać samochodem.
Wszystkie akcesoria otaczające kosz, przymocowane są do niego za pomocą specjalnych uchwytów, które montuje się na jego nóżkach.

Specjalizacja tych uchwytów również poszła bardzo daleko i wiele akcesoriów ma swój specjalnie przystosowany uchwyt do kosza.















4.Miski, wiadra i kuwety
. Przygotowana do donęcania zanęta powinna znajdować się w zasięgu ręki. Najczęściej stawiana jest ona na bocznej półce w wiadrze, lub kuwecie. W przypadku tych akcesoriów mamy również dużą różnorodność. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są kwadratowe kuwety, które najłatwiej ustawić na niewielkiej powierzchni bocznej półki kosza.



Dobrym rozwiązaniem jest również pojemnik z pokrywą, który chroni zanętę zarówno przed deszczem, jak i słońcem. Oczywiście tą samą rolę może spełniać parasol do przynęt.

zobacz więcej produktów tego typu

















5.Półki i przystawki do kosza
Pozwalają one na dokładne zorganizowanie stanowiska, a w szczególności jego ciężkich elementów. To właśnie na tego typu półkach ustawia się zanęty, portfele na przypony, pudełka z robakami i akcesoriami. Szczególnym rodzajem urządzenia tego typu jest miska z uchwytem mocowanym bezpośrednio na nodze kosza.

Półki tego typu różnią się przede wszystkim wielkością.

Mniejsze mocowane są za pomocą jednego uchwytu tylko na nóżce. Większe mają dodatkowo jedną lub dwie nóżki, które stabilizują i wzmacniają konstrukcję.
Różnego rodzaju jest również materiał, z którego półki są wykonane. W większości przypadków jest to aluminium, choć zdarzają się również bardzo ciekawe rozwiązania plastikowe.

Więcej produktów tego typu


7. Grzebienie.
Grzebienie stanowią bardzo istotny element stanowiska, gdyż są odpowiedzialne za wprowadzenie porządku wśród topów i wędek, które zawodnik przygotował do użycia podczas zawodów. Grzebienie zasadniczo wykonane są z pianki EVA, która jest całkowicie bezpieczna dla topów.


W zależności od modelu i firmy grzebienie mają różny kolor i kształt otworów. Wycięte w piance otwory różnią się przede wszystkim wielkością i w komplecie dwóch grzebieni, jeden powinien mieć otwory, w które zmieszczą się 4 elementy topów, drugi o wiele mniejszy, ponieważ jego zadaniem jest utrzymanie topów, nawet przy podmuchach wiatru.

Topy raczej nie powinny wchodzić na wcisk w grzebień, gdyż przy ich wyciąganiu można rozchwiać całą konstrukcję.
Często się zdarza, że ze względu na ukształtowanie terenu, topy ustawia się pochylone pod sporym katem. W takich sytuacjach topy pod wpływem własnej wagi przesuwaja się w dół, zsuwając z grzebieni. Właśnie w takich sytuacjach niezwykle przydatny jest grzebień z blokadą, który utrzymuje top na swoim miejscu, zabezpieczając go przed uszkodzeniem.

Zawyczaj grzebienie wkręcane są w trójnóg, lub podpórkę, jednak istnieją również modele na własnych nóżkach.

Więcej produktów tego typu





8.Ramka z pudełkami
Dość specyficzna podpórka z otworami, do których idealnie pasują pudełka do robaków. W zależności od firmy, mamy ramki na 2-6 pudełek. Podpórka ta montowana jest zazwyczaj na lewej, przedniej nóżce kosza, gdyż właśnie w to miejsce najłatwiej sięgnąć po robaki. czy drobne akcesoria.









11.Trójnogi
Dzięki trójnogom możemy stabilnie ustawić dowolny element, w dowolnym miejscu stanowiska. Najczęściej używa się ich do grzebieni, lub rolek. Dobry trójnóg powinien być stabilny, a więc ciężki, lub przynajmniej posiadać haczyk do dodatkowego obciążenia, które zwiększa jego stabilność. Wysokość trójnoga reguluje się za pomocą regulacji długości nóżek, jak i trzpień w jego środku.

Więcej produktów tego typu





Uczestnicy:



produkty
występujące
w relacji


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS /


OPIS / SKLEP