rodzaj łowiska:
jezioro
praca zanęty:
-przy dnie-w toni-
ryba:
płoć-krąp-
polecana na:
j.Pudliszki, Pudliszki
zanętę poleca:
Horemski Tomasz
Część spożywcza
|
|
10%
|
Część mineralna
|
Sensas Liant A Coller |
10%
|
Robaki
|
Pinka |
100ml
|
|
Jokers |
250ml
|
OPIS
Zanęta Sensas Gros Gardons to zdecydowanie najpopularniejsza zanęta na świecie.
Łowiąc na jeziorze, najczęściej Gros Gardons miesza się z zanętą Sensas Etang. Jest to doskonała mieszanka na płocie, krąpie, ale również leszcze. Jest to prawdopodobnie najpopularniejsze zestawienie Sensasa na wody stojące.
Dopełnieniem mieszanki jest Epiceine. Ta piernikowa mączka, o charakterystycznym zapachu nadaje zanęcie zapachu i smaku. Epiceine szczególnie dobrze działa na płocie.
Wszystkie 3 składniki mieszamy w proporcji: 2:2:1 (2X Gros Gardons, 2X Etang i 1X Epiceine).
Aby ukierunkować zanętę na większe ryby, aby stała się selektywna, należy nieco przygasić jej pracę. Można to zrobić słodkim, nieco lepkim płynem Sensas Aromix Gardons. Aromix słodzi zanętę, nieco klei oraz dodaje zapach, który bardzo szybko rozchodzi się w wodzie.
Na 2kg zanęty dajemy 200ml Aromixu.
Przed dodaniem Aromixu do zanęty, należy go rozcieńczyć wodą.
Poniżej zanęta namoczona i przetarta przez sito.
Drugim elementem składowym naszej mieszanki jest glina. Ja użyłem gliny rozpraszającej. Bazą była Glina rozpraszająca o kolorze naturalnym.
Glina Rozpraszająca najczęściej jest dużo jaśniejsza od dna, przez co się od niego odcina, stanowiąc jasną plamę, na której ryby są doskonale widoczne. Płoć zdecydowanie unika jasnych fragmentów dna, dlatego warto glinę lekko przyciemnić. Ja zrobiłem to dodając Glinę rozpraszającą o czarnym kolorze. Proporcja 3:1 dał mi kolor bardzo zbliżony do koloru dna.
Oba składniki należy bardzo dokładnie wymieszać, aby uzyskać jednorodną barwę.
Po wymieszaniu warto całość przesiać przez sito o dużych oczkach (5mm), dla pewności, że wszystko jest dokładnie zmieszane.
Aby łatwo ulepić kule, które nie rozpadną się w locie i podczas uderzenia o powierzchnię wody, mieszaninę dwóch glin doklejamy lekkim klejem mineralnym.
Idealny do tego celu jest Liant a Coller Sensasa. Doskonale klei glinę, jak również glinę z zanętą, ale stosunkowo szybko puszcza, kiedy kule dostaną się do wody. Używając tego kleju mamy pewność, że nie przesadzimy z poklejeniem naszej mieszanki.
Mieszając klej mineralny z gliną, zawsze zaczynamy robić to ręką. Jeśli puścimy mieszadło w kupkę suchego kleju, wzbijemy taki tuman, że pobrudzimy wszystko dookoła, a bardzo drobny klej ciężko wyczyścić.
Operację kończymy wiertarką, dzięki czemu wszystko będzie wymieszane bardzo równomiernie.
Jeśli mieszanka zrobi się zbyt sucha, można ją nieco domoczyć. Robimy to spryskiwaczem. Wodę dodajemy cały czas mieszając mikserem glinę, aby nie powstały grudki.
Glinę mieszamy z zanętą w proporcji 3:1. Do wody wrzucamy mieszankę zanęty i gliny oraz samej gliny z jokersem. Ilość kul zależy przede wszystkim od intensywności brań ryb oraz ich ilości w łowisku.