rodzaj łowiska: jezioro
praca zanęty: przy dnie, w toni
ryba: lin
polecana na: j. Dzięczyna, Dzięczyna
zanętę poleca: Majewski Bogusław


Część spożywcza

Sensas
3000 Tanches
65%
Sensas
ATRAKTOR BRASEM BELGE 300G
5%
WWW.LESZCZ.PL
Konopie ziarno
30%


Część mineralna

Ziemie / Gliny
Ziemia Torfowa 2kg
98%
WWW.LESZCZ.PL
Bentonit 1kg
2%


Robaki

Czerwone robaki 150ml
Caster 150ml



OPIS

Łowienie linów to bardzo skomplikowana operacja. Wymaga sporo cierpliwości i doświadczenia, gdyż jest to niezwykle ostrożna i sprytna ryba.
liny
Jedną z najważniejszych spraw przy łowieniu linów jest nęcenie. Najlepiej liny nęcić przez kilka dni, aby przyzwyczaiły się do oferowanych im smakołyków, jednak rzadko mamy odpowiednio dużo czasu, żeby to zrobić. Najczęściej jedziemy na ryby na jeden dzień, co zmusza nas do nieco innej taktyki.
liny
Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie mleczka z konopi. Tworzy ono intensywną chmurę, która doskonale wabi nie tylko liny, ale również płocie, karasie, czy inne duże ryby.
liny
Bazą nęcenia jest ziemia torfowa. Lin żyje w mule i w przeciwieństwie do leszcza, nie przeszkadzają mu lekkie cząstki unoszące się z dna, a wręcz czuje się w nich znakomicie.
dno łowiska linowego
Mając to na uwadze możemy użyć ziemi torfowej jak0 bazy naszej mieszanki.
dno łowiska linowego
Zanęty wcale nie trzeba dużo. Kilogram wystarczy w zupełności. Mieszamy go z 4 kilogramami ziemi torfowej i wrzucamy do wody. Warto w to wkroić kilka (dosłownie kilka) czerwonych robaków, dać kilka kasterów i nieco ziaren kukurydzy i konopi. (na zdjęciu zanęta Sensas Tanches)
Zanęta Sensas Tanches
Zanętę należy zalać mleczkiem konopnym. Po opadnięciu na dno stworzy ono 3-5cm nad dnem chmurę, która doskonale wabi liny.
Mleczko konopne
To jednak nie wszystko. Co 30-40 minut należy wlać do łowiska około pół kubka mleka konopnego, z krojonymi robakami, kasterami i ziarnami kukurydzy oraz konopi. Stworzymy tym sposobem białą chmurę, którą z daleka zauważą ryby, a pod nią, na dnie znajdą smakowite robaki i ziarna.
liny
O ile sposób ten jest dobry na wody do 1,2m metra głębokości, to na głębszych łowiskach musimy zagęścić płyn przesuszoną ziemią torfową. Tworzymy konsystencję papki, z której idzie uformować kulkę i która precyzyjniej opadnie na dno. Podobną mieszankę należy użyć, kiedy łowi się batem, czy odległościówką. Mieszanka musi być na tyle spoista, żeby doleciała na odległość nęcenia, a zarazem na tyle rzadka, żeby stworzyć chmurę w toni.
liny
Sposób ten, choć bardzo skuteczny, to wymaga dużej cierpliwości. Bywa, że na liny musimy czekać nawet kilka godzin.
liny





ZDJĘCIE ZANĘTY




Zobacz opis łowiska
j. Dzięczyna, Dzięczyna