W3.CSS

j.Zemborzyckie, Lublin

województwo:
Lubelskie
powiat:
Lublin
gmina:
Lublin
najbliższa miejscowość:
Lublin
współrzędne geograficzne:
51°11'33,7'' 22°31'53,7''

rodzaj łowiska:
jezioro
uciąg - wielkość spławika:
0,1-0,3g
Głębokość 13m od brzegu:
Głębokość waha się w granicach 1,5-2,5m w zależności od miejsca i stanu wody. Wahania wody w skali roku mogą sięgać nawet je
DOJAZD

Z Lublina do Zalewu dojeżdżamy od ulicy Zemborzyckiej kierując się na Bychawę. Po minięciu zapory czołowej widocznej po prawej stronie mijamy pierwszy parking i po przejechaniu ok. 500m skręcamy w prawo na oznakowane pole kempingowe. Stanowiska wędkarskie rozpoczynają się od lewej (początek zatoki) do prawej. Zaznaczonych jest ok. 50 stanowisk.
OPIS DNA

Dno przy brzegu jest kamieniste lub piaszczyste dalej miejscami może występować muł i niewielka ilość roślinności. Na części stanowisk w odległości 10-13m można spodziewać się niewielkiego uskoku dna. Ciężko charakteryzować wszystkie stanowiska. Doświadczony wędkarz na pewno poradzi sobie z wyborem odpowiedniej metody, odległości i miejsca łowienia. Część stanowisk obarczona jest dodatkowo trudnością związaną z małą ilością miejsca (drzewa i krzaki) za plecami. Skutecznie utrudnia to operowanie długim kijem czy zarzucaniem zestawu odległościowego.

Roślinność wynurzona prawie nie występuje. Natomiast przez sporą część roku w odległości do 10m od brzegu występuje roślinność zanurzona. Najczęściej jest to moczarka, która skutecznie uniemożliwia wyprowadzenie zestawu czy hol.
OPIS BRZEGU

Linia brzegowa w kształcie naturalnej zatoki.
Brzeg naturalny, łagodnie schodzący piaszczysty, do wysokich skarp znajdujących się w południowo-wschodniej części zbiornika. Część brzegu stanowi betonowy murek, który jest min. miejscem rozgrywania zawodów wędkarskich (wschodnia części zb
GATUNKI RYB

gatunki dominujące:
leszcz
gatunki towarzyszące:
płoć, jazgarz
gatunki rzadkie:
lin, karaś, karp
TECHNIKI STOSOWANE NA TYM ŁOWISKU

Podstawowym gatunkiem jest leszcz. W zależności od pory roku i dnia przemieszcza się po zbiorniku i zajmuje różne stanowiska. Wczesną wiosną gdy woda jest jeszcze zimna, przed przystąpieniem do tarła, zajmuje miejsca w znacznej odległości od brzegu. Część ryb przemieszcza się w stronę delty Bystrzycy. Do tego momentu pozostaje w stadach. Podczas tarła nie przyjmuje pokarmu. Oczywiście nie wszystkie ryby je odbywają, dlatego w tym okresie, mamy szansę na złowienie leszczy małych w granicach 12-15cm. W okresie jesiennym po pierwszych przymrozkach lub gdy woda znacznie obniży temperaturę leszcze tworzą stada i powoli oddalają się od brzegu. W lecie gdy temperatura wody jest ustabilizowana można zauważyć typowy, dobowy cykl żerowania. O świcie, ryby są pod brzegiem i w miarę upływu dnia oddalają się od niego cały czas żerując. Zatrzymują się w odległości minimum 30m od brzegu i wtedy następuje pierwsza przerwa. Trwa to do godziny powiedzmy dwunastej w zależności od nasłonecznienia lub zachmurzenia. Być może ryby żerują dalej ale są mniej aktywne lub nie są zainteresowane naszymi przynętami. Po południu w miarę zbliżania się nocy rozpływają się i żerują wszędzie. Natomiast tuż przed zmrokiem są przy brzegu (tak wynika z moich obserwacji). Jeśli chodzi o wielkość łowionych leszczy, zależy to od stada jakie zwabimy. Mogą być to rybki średnio od 12 do 30cm. Oczywiście łowione są też ryby duże do 60cm. Drugim ważnym gatunkiem jest płoć. Najbardziej aktywna jest na wiosnę i właśnie wtedy możemy liczyć na najlepsze efekty. Najczęściej łowimy ryby 15-30cm. Żerowanie uzależnione jest od nasłonecznienia w mniejszym stopniu od temperatury. W bezwietrzne i słoneczne dni ryby przenoszą się w górne warstwy wody. Po okresie tarła przemieszczają się po całym zbiorniku i ciężko je zatrzymać przy brzegu. Jazgarz niewątpliwie liczy się tylko dla zawodników. Niejednokrotnie ratował od zera. Dostępny jest przez cały rok w pobliżu brzegu pośród kamieni i obok podwodnych przeszkód. Jaź, karaś, karp, lin są to ryby pojawiające się rzadko. Łowimy je przypadkowo ale często są to osobniki duże. Stanowią duży bonus podczas zawodów.

Metody W grę wchodzą metoda Angielska ze spławikiem umocowanym na stałe i zestaw skrócony. Dodatkiem może być uklejówka, którą będziemy ratowali się łowiąc jazgarze przy brzegu. Łowienie zestawem pełnym nie przynosi rezultatów ze względu na małą ilość ryb oraz zbyt niedokładne wędkowanie. W porach roku gdy ryb łowi się niewiele można pokusić się o bardzo delikatne i dokładne łowienie whipem. Taktyka Jeśli ryby są aktywne łowimy je blisko. Mamy dwie drogi wyboru. Możemy łowić leszczyki lub płocie. Jeśli leszczyki to zanęta niepracująca, raczej z dna lub bezpośrednio w jego pobliżu. Donęcanie z ręki jest skuteczne gdy ryby siedzą już w zanęcie, inaczej przenęcimy lub spłoszymy całe stado. Płoci należy szukać we wszystkich partiach wody. Łowimy z opadu donęcając kubeczkiem lub procą. Zanęta mocno pracująca. Brak ryb blisko brzegu oznacza że musimy łowić dalej. W tej sytuacji warto postawić na leszcze i starać się wyselekcjonować większe. W ten sposób zrekompensujemy długi hol odległościówką. W słoneczne i bezwietrzne dni można pokusić się o łowienie z opadu małych płotek, które wabi często strzelana mała porcja zanęty unoszącej się w toni. Sprzęt Zestawy stosujemy od 0,06 do 0,14mm w zależności od tego na co się nastawiamy. Jeśli chodzi o gramaturę od 0,3 do 2,0gr w zależności od głębokości, sposobu wędkowania i przede wszystkim uciągu. W zatoce ze wzglądu na wiatr powstają podwodne prądy. Rozpoznanie co dzieje się z zanętą i w którą stronę tak naprawdę jest ona przemieszczana jest wyczynem na miarę sukcesu. Często prąd powierzchniowy ma całkiem inny kierunek niż ten przy dnie. Znajomość i rozpoznanie tego zjawiska jest podstawą skutecznego wędkowania. W innym przypadku ryby znajdą się poza naszym zasięgiem. Ważne jest aby podczas przygotowań sprawdzić czy ?ciągnie? i w którą stronę. Jeszcze raz powtarzam że kierunek, w który przemieszcza się spławik nie oznacza, że w tą stronę płynie zanęta. Jeśli ryby nie pojawiają się w zanęconym miejscu szukamy ich w promieniu metra a czasem i więcej. Zdarza się że zanęta odpływa w stronę od nas. Pamiętajcie aby zostawić sobie zapas długości by móc łowić dalej niż zamierzaliśmy.
WYNIKI ZAWODÓW NA TYM ŁOWISKU

Poniżej lista zawodów, które odbyły się na tym łowisku. Kliknij, aby przejść do wyników.
🐟 2010-04-25, Lublin - Maver Cup
🐟 2011-06-04, Lublin - Robinson Super Cup
🐟 2012-05-06, Lublin - Maver Cup
ZESTAWY

Zestawy, używane na tym łowisku przez różnych wędkarzy.
GALERIA

Zdjęcia zrobione na tym łowisku.


WWW.LESZCZ.PL - wędkarstwo spławikowe i gruntowe



pokaż wszystkie zdjęcia >>>