województwo:
Opolskie
powiat:
Opole
gmina:
Opole
najbliższa miejscowość:
Opole
współrzędne geograficzne:
50°41'41,0'' 17°57'06,0''
rodzaj łowiska:
rzeka
szerokość:
100m
uciąg - wielkość spławika:
Uciąg jest regulowany i zależy od sytuacji hydrologicznej rzeki. Zazwyczaj jednak rzeka płynie na 1-5g
Głębokość 13m od brzegu:
2-3m
DOJAZD
Łowisko znajduje się w Opolu, na rzece Odrze powyżej ujścia kanału Ulgi.
Jadąc z centrum Opola ulicą Wrocławską, przd samym kanałem Ulgi skręcamy w prawo i dalej, około 300m dojeżdżamy do wału powodziowego, po przejechaniu którego wjeżdżamy na łowisko, wzdłuż którego ciągnie się polna droga (na rysunku zaznaczona na brązowo).
Dogodny dojazd do każdego stanowiska.
UWAGA!
Normalnie obowiązuje zakaz wjeżdzania samochodami na ten teren. Oczywiście organizator zawodów każdorazowa otrzymuje takie zezwolenie dla uczestników zawodów.
Autem dojedziemy do każdego stanowiska
OPIS DNA
Koryto rzeki Odry po powodzi, która miała miejsce kilka lat temu zostało przebudowane i zmodernizowane. Przede wszystkim nieco pogłębione i umocnione. Stare koryto znajduje się około 25m od brzegu, a jego brzegi to usiana faszyną i zaczepami strefa, oferująca doskonałą kryjówkę dla ryb, jak również przeszkodę nie do przebycia dla wędkarskich zestawów.
Brzeg nowego koryta umocniony jest kamieniami, a skarpa dość gwałtownie schodzi do głębokości około 3,5m. Głębokość ta jest większa w dolnym odcinku, gdzie Odra łączy się z kanałem Ulgi, natomiast mniejsza w górnym odcinku łowiska. Występują również wahania w ramach stanowisk, gdzie zdarzają się dziury i uskoki, powstałe podczas kopania koryta przez maszyny budowlane. Szczególnie duża łacha znajduje się na środku sektora B, gdzie grunt jest o 2m mniejszy niż na pozostałych, sąsiednich stanowiskach. Dno ogólnie rzecz biorąc bardzo różnorodne, dające dużo do myślenia wędkarzowi.
Poniżej kamieni dno twarde, żwirowe bez jakichkolwiek zaczepów.
OPIS BRZEGU
Linia brzegowa prosta z lekkim łukiem
Brzeg wyłożony kamieniami, powyżej których znajduje się łąka.
GATUNKI RYB
gatunki dominujące:
płoć, leszcz, krąp, ukleja
gatunki towarzyszące:
okoń, jaź, kleń,
gatunki rzadkie:
jazgarz, karaś, jelec, boleń
TECHNIKI STOSOWANE NA TYM ŁOWISKU
Tyczka, to obecnie najpopularniejsza wędka na wszystkich zawodach wędkarskich, podobnie tutaj. To właśnie tyczką robi się najlepsze wyniki, choć często zdarzają się ryby, które stawiają wymaganie powyżej możliwości tego rodzaju wędki.
Duża ilość okonia i uklei na Odrze stawia uklejówki na drugim miejscu, wśród wędek używanych na tym łowisku.
W końcu bolonka. Pozwala na penetrowanie dna z dala od konkurencji, dzięki czemu daje sporo możliwości.
zeka to zawsze olbrzymia różnorodność gatunkowa ichtiofauny, a Odra od tej reguły nie jest wyjątkim. Z punktu widzenia zawodnika dyscypliny spławikowej, największe znaczenie ma tutaj leszcz, który daje najlepsze rezultaty i w większości przypadków daje zwycięstwo w zawodach. Dochodzące do 4kg bonusy to marzenie każdego spławikowca, które to marzenie na Odrze w Opolu często się spełnia. Niestety te największe leszcze nie akceptują dużych przynęt i haczyków. Zazwyczj haczyk nr.14 to już dla nich za wiele. Biorą zazwyczaj na malutkie haczyki i bardzo często się z nich spinają.
Płoć obok leszcza to drugi podstawowy gatunek. Z płocią jest o tyle łatwiej, że jest bardziej ruchliwa i podczas gdy leszcz obraca się wśród swoich miejscówek, to płoć możemy spotkać praktycznie na całej lini łowiska. I jak to na płoć rzeczną przystało, jej rozmiary są całkiem spore, a osobniki powyżej 300g to norma. Często zdarzają się płocie do 1kg.
Spora ilość uklei na Odrze powoduje, że ta mała rybka jest bardzo dobrą alternatywą, kiedy nie chce brać nic innego. Uklejami można zrobić całkiem przyzwoity wynik, zwłaszcza, że biorą one dość duże.
Okoń obok uklei to druga ryba dla "drobnicowców". Wszędzie tam, gdzie są kamienie można szukać pasiastego drapieżnika i robić nim przyzwoite wyniki.
Oczywiście stałym elementem składu gatunkowego Odry jest krąp, który występuje tam również w całkiem sporych ilościach.
Jaź i kleń to cenne bonusy podczas zawodów wędkarskich. Na Odrze w Opolu jest ich całkiem sporo i często dają się łowić zawodnikom.
WYNIKI ZAWODÓW NA TYM ŁOWISKU
Poniżej lista zawodów, które odbyły się na tym łowisku. Kliknij, aby przejść do wyników.
🐟 2008-07-06, Opole - Grand Prix Polski
🐟 2008-07-05, Opole - Grand Prix Polski
🐟 2010-08-14, Opole - Grand Prix Polski
🐟 2010-08-15, Opole - Grand Prix Polski
Relacje, artykuły i opisy
Klikając w poniższe linki możesz obejrzeć realcje i artykuły z tego właśnie łowiska
ZESTAWY
Zestawy, używane na tym łowisku przez różnych wędkarzy.
rodzaj wędki:
tyczka
kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć pełen opis zestawu