Warning: include(head.php): failed to open stream: No such file or directory in /relacja.php on line 56

Warning: include(head.php): failed to open stream: No such file or directory in /relacja.php on line 56

Warning: include(): Failed opening 'head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /relacja.php on line 56

ZDJĘCIA:

2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno



2015-12-08, Rogoźno




Przygotowanie gliny na rzekę zimą.
Przygotowanie gliny na rzekę zimą.
2015-12-08, Rogoźno                     
rz.Wełna, Rogoźno

Stosunkowo ciepłe zimy, jakie mamy ostatnio w naszym kraju dają nam możliwość łowienia zarówno w grudniu, jak również w styczniu i lutym.

Szczególnie ciekawymi łowiskami na tą porę są niewielkie rzeki. Zwłaszcza jeśli przepływają one przez jakieś jeziora, niektóre ryby lubią wpływać do lepiej natlenionej i często nieco cieplejszej wody w rzece.

Jeśli temperatura nie spada na tyle, że powierzchnia rzeki jest skuta lodem, z powodzeniem można spróbować swych sił w konfrontacji z zimowymi rybami.

Niska temperatura zabija wszelkie glony, które powodują że woda jest mętna i ma zielonawy kolor. W zimowe miesiące woda w rzece zazwyczaj jest krystalicznie czysta i z powodzeniem możemy obserwować jej dno.

Taki stan rzeczy powoduje, że ryby stają się ostrożne, zwłaszcza, jeśli rzeka jest płytka, a jeżeli do tego mamy słoneczną pogodę przechytrzenie ryby jest nie lada wyzwaniem. Ryby w takich warunkach są bardzo dobrze widoczne dla drapieżników, czyli swoich naturalnych wrogów, dlatego stają się bardzo ostrożne i nieufne. W szczególności zaś unikają pojawiania się na tle jasnych plam na dnie. Właśnie dlatego, starając się nęcić ryby zimą, w płytkiej rzece należy kategorycznie zapomnieć o jasnych zanętach i glinach.
Idealnym rozwiązaniem są mieszanki ciemne, lub wręcz czarne, najlepiej bardzo mocno kolorem zbliżone do koloru dna.

W poniższym artykule chciałem pokazać w jaki sposób przygotować glinę na właśnie taką okoliczność. Będę łowił na rzece Wełnie, która ma około 1,5m głębokości i płynie na około 3 gramy. Niestety nie spodziewam się tutaj rzecznych potworów, ale raczej niewielkich płoci, jednak dla potrzeb instruktażowych one w zupełności wystarczą.

Zimą ryby przede wszystkim poszukują białka zwierzęcego, dlatego naturalnym i najważniejszym elementem naszego nęcenia powinien być jokers, ochotka, lub pinka. Ze względu na spowolniony metabolizm ryb robaków nie powinno być zbyt wiele i powinny być podane w odpowiednim nośniku.

Naszym nośnikiem będzie glina, która na zimną wodę jest najlepszym z możliwych rozwiązań.

Gliną, której użyję jest Glina Rzeczna Czarna WWW.LESZCZ.PL Dosyć spoista i mocna jest bardzo często wybierana na rzeki, jak również głębokie jeziora.

W pierwszej kolejności glinę należy przetrzeć przez możliwie jak najdrobniejsze sito. W naszym przypadku jest to sito o średnicy oczka 3mm.







Po przetarciu należy glinę nieco domoczyć. Najlepiej zrobić to za pomocą spryskiwacza i wiertarki z mieszadłem. Wody do gliny dodajemy zawsze bardzo powoli, cały czas mieszając. Gwałtowne dodanie wody spowoduje, że w glinie powstaną bryły i będzie nierównomiernie nawilżona.

Na uciągi do 2 gramów takie przygotowanie gliny w zupełności wystarczy. Kule gliny z jokersem po opadnięciu na dno po kilkunastu minutach rozsypią się w kopczyki w których zakopany będzie jokers. Jeśli uciąg będzie niewielki, woda nie będzie w stanie wypłukać zbyt szybko jokersa z kopczyków gliny, dlatego efekt nęcenia będzie stosunkowo długotrwały, o co nam przecież chodzi.


Jednak w przypadku mocniejszego uciągu, woda zabierze nam tak położoną zanętę i zniesie ją w dół rzeki, zabierając za nią całą rybę. Aby temu zapobiec musimy dokleić nieco glinę, aby spowolnić proces uwalniania jokesa z kul.

Robimy to za pomocą Bentonitu. Ten biały proszek to prawdziwy Killer jeśli chodzi o klejenie. Dodany w ilości 5% diametralnie zmieni pracę naszej mieszanki.

Doskonale widać to w naszym teście, gdzie na sicie o średnicy oczka 5mm umieszczonym w wodzie położyliśmy dwie kule z gliny. Kula z prawej strony doklejona jest bentonitem (50g na 1kg gliny).

Nasze zawieszone w wodzie sito działa podobnie jak nurt rzeki, z tym że kierunek ruchu zanęty jest pionowy zamiast poziomego, jak ma to miejsce w rzece...


Przykład ten pokazuje, że kula o wielkości piłki tenisowej, doklejona bentonitem uwalnia swoją zawartość przez ponad 2 godziny, czyli dostatecznie długo, aby skutecznie przytrzymać ryby w łowisku bez donęcania przez ponad połowę zawodów.


Oczywiście dodając bentonitu mniej lub więcej możemy regulować czas rozmywania się kul, jednak cały czas trzeba mieć na uwadze, żeby nie przesadzić. Jeżeli dodamy więcej niż 10% bentonitu, stworzymy kule, które poleżą na dnie kilka tygodni bez uwolnienia nawet jednej cząstki!

Całą operację mieszania gliny z bentonitem warto wykonywać z pomocą wiertarki i mieszadła, aby mieszanka była jak najlepiej rozdrobniona i możliwie równomiernie wymieszana. Jeżeli robimy to ręcznie, po wymieszaniu obu składników warto całość powtórnie przetrzeć przez sito.

Dodawanie jokersa
Kiedy nasz glina jest już gotowa, należy do niej dodać jokersa. Jak już wcześniej wspomniałem, nie należy przesadzać z ilością robaków, jeśli łowimy w zimnej wodzie. Na 4 kg gliny, w zupełności wystarczy nam 0,5 litra jokersa, a jeśli ryb jest mało to nawet 0,25litra.

Z całości gliny odkładamy 1/4, a do pozostałej objętości (3/4 całości) wrzucamy 200ml rozproszonego jokersa i mieszamy. W ten sposób mamy przygotowaną glinę na główne nęcenia.

Do jednaj czwartej gliny, którą pozostawiliśmy dodajemy również 200ml jokersa. Tym razem jednak jokers przesypujemy klejem mineralnym Liant a Coller firmy Sensas, który go rozproszy i dopiero w tej formie wsypujemy go do gliny.

Liant a Coller dodatkowo doklei kule, ale przede wszystkim odbierze wodę, która wydostanie się z jokersa, kiedy będziemy formować kule, a która mogłaby zmienić konsystencje gliny. Ta pod wpływem wilgoci mogłaby stać się błotem.

Ta druga, mniejsza część gliny ma w sobie 3 razy więcej jokersa, dlatego podaje się jej o wiele mniej, a jej zadaniem jest stworzenie punktów na dnie, w których skoncentrują się ryby i w których będziemy je łowić!

Łowiąc niewielką płoć wystarczy podać na początek 10-12 kul z mniejszą ilością jokersa oraz 2 z dużą ilością. Zdecydowanie lepiej podać je kubkiem, a wielkość tych kul zależy od wielkości kubka. Powinny jednak być możliwie jak największe!


Filmy YouTube związane z tym produktem:




Uczestnicy: