Warning: include(head.php): failed to open stream: No such file or directory in /relacja.php on line 56

Warning: include(head.php): failed to open stream: No such file or directory in /relacja.php on line 56

Warning: include(): Failed opening 'head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /relacja.php on line 56

ZDJĘCIA:

2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań



2014-07-01, Poznań




Płynne atraktory - sposób użycia i działanie.

FILMY ZWIĄZANE Z TYM ARTYKUŁEM:


• Płynne atraktory - sposób użycia i działanie.
Płynne atraktory - sposób użycia i działanie.
2014-07-01, Poznań                     


Lorpio Liquid booster
Na początku tego sezonu, w ofercie firmy Lorpio pojawiła się grupa nowych atraktorów w płynie, które nazywają się Liquid Booster.
Oferta ta zawiera 8 bardzo popularnych zapachów używanych wśród wędkarzy.: karmel, leszczowy brasem, wanilię, truskawkę, miód, karpia, płoć oraz halibuta. Oczywiście nie tylko firma Lorpio produkuje płynne atraktory. Na rynku jest ich bardzo dużo, jednak w tym krótkim artykule chciałbym opisać wyłącznie jeden ze sposobów ich użycia.

Lorpio Liquid booster
Wszystkie płynne atraktory mają bardzo podobne właściwości fizyczne: są to gęste, słodkie płyny, rozpuszczalne w wodzie a różniące się jedynie zapachem i smakiem.

Jak już wcześniej wspomniałem, chciałem pokazać jeden ze sposobów użycia płynnych aromatów, a mianowicie dodawanie ich do zanęt.

Wszystkie te płyny są bardzo mocno stężone, co niesie za sobą pewne zagrożenia. Bardzo intensywny, mocny zapach zanęty potrafi ściągnąć rybę nawet z bardzo dużej odległości, jednak o wiele częściej uniemożliwi utrzymanie jej w zanęcie przez dłuższy okres czasu.

Pamiętajmy, że ryba ma o wiele lepiej rozwinięty węch niż pies, dlatego zbyt intensywny impuls zapachowy po prostu ją drażni. Dlatego płynnych aromatów należy używać z umiarem i rozsądnie!

Niestety nie ma jednoznacznie wyznaczonych ilości, czy proporcji w jakich dodajemy Płyny do zanęt, gdyż zależy to od wielu czynników.

Przede wszystkim metoda prób i błędów oraz częste wędkowanie. Po 2-3 wyjazdach na ryby w to samo miejsce mniej więcej będziemy wiedzieć, czy ryby akceptują dany zapach i zaaplikowaną przez nas ilość, czy też nie .

Jest oczywiście kilka zasad, o których warto pamiętać, kiedy używamy atraktory, nie tylko w płynie.

Po pierwsze temperatura wody. Im woda cieplejsza, tym lepiej rozchodzą się w niej zapachy. Dlatego ta sama ilość atraktora w ciepłej wodzie da zgoła odmienny efekt niż w wodzie zimnej. Po drugie kolor i przezroczystość wody. W wodzie brudnej, zmąconej, czy kwitnącej ryba widzi bardzo słabo, lub prawie wcale, więc funkcje wzroku muszą w takiej sytuacji przejąć inne zmysły, spośród których najważniejszym jest węch. Właśnie dlatego na wody mętne zazwyczaj warto użyć więcej atraktora niż na wody krystalicznie czyste.

Oczywiście są to zasady bardzo ogólne i zachowanie ryb wielokrotnie od nich odbiega.

W jaki sposób dodajemy płynne aromaty do zanęty? Oczywiście bardzo ważną rzeczą jest równomierne rozłożenie zapachu w naszej mieszance. Aby efekt taki osiągnąć, należy aromatu w płynie dodać do wody, którą namaczamy zanętą. Typową, najczęściej używaną ilością jest 200ml atraktora na 1kg zanęty.

Lorpio Liquid booster
Lorpio Liquid booster
Atraktor wlewamy do pojemnika, a następnie zalewamy go wodą. Wody dajemy około 0,5l. Dokładnie mieszamy, a kiedy roztwór stanie się jednorodny, namaczamy nim zanętę.



Aromaty płynne uważane są za bardzo skuteczne na duże ryby, jednak nie tylko ze względu na swoje walory smakowe i zapachowe. Jedną z podstawowych różnic pomiędzy zanętami na duże ryby i drobnicę jest jej praca. Zanęta na drobnicę, za sprawą jej aktywnych cząstek mocno pracuje, unosi się w górę, podczas gdy zanęta na duże ryby, zwłaszcza leszcze tendencji takiej wykazywać raczej nie powinna, a wręcz przeciwnie. Powinna nieruchomo spoczywać na dnie. Stosując słodkie, lepkie płyny w znaczący sposób redukujemy aktywność zanęty, dzięki czemu zaczyna znacznie bardziej odpowiadać dużym rybom. Słodkie, płynne atraktory zlepiają aktywne cząstki, dzięki czemu zanęta spokojnie spoczywa na dnie, wabiąc duże ryby smakiem i zapachem, a nie ruchem.


Widać to na załączonym zdjęciu. Z lewej strony mamy zanętę namoczoną samą wodą, a po prawej zanętę z Boosterem.

Na sam koniec Jeszcze jeden bardzo ważny szczegół dotyczący przygotowania zanęty z płynnym atraktorem.

Zazwyczaj zanętę taką przygotowujemy dzień wcześniej, aby aromat dobrze związał się ze zanętą i uaktywniły się wszystkie jej składniki. Należy przy tym pamiętać, że zanęty takiej, po namoczeniu nie wolno pozostawić w otwartym wiadrze, czy misce. Powód jest prosty: Wilgoć, wraz z zapachem ulatniają się do powietrza i rano zastajemy zanętę suchą i bezwonną.



Żeby uniknąć takiej sytuacji, należy gotową, dwukrotnie dowilżoną zanętę zamknąć we foliowy worek i dokładnie wycisnąć z niego powietrze, a następnie szczelnie zamknąć.

Postępując w ten sposób zachowamy zarówno wilgotność zanęty, jak i doskonały, intensywny zapach.









Uczestnicy:

Zanęty
występujące
w relacji


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP